Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Wynika z potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Odpowiednio dobrana aktywność ruchowa sprzyja rozwojowi organizmu, i zachowaniu zdrowia. Ruch rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo-oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną. Niedostatek ruchu powoduje, że rosnący organizm nie osiąga pełni rozwoju: ma mniejszą pojemność płuc, mniejszą wydolność fizyczną, słabsze mięśnie, gorszy refleks i koordynację ruchów. Aby aktywność fizyczna przyniosła odpowiednie efekty, powinna być systematyczna. Za optymalny poziom aktywności fizycznej wpływający na zdrowie dzieci uważa się wysiłki wykonywane 5 razy w tygodniu przez 20 minut. Każda aktywność ruchowa, ćwiczenia fizyczne i uprawianie sportu powinny być dostosowane do wieku, budowy fizycznej oraz stanu zdrowia. Ćwiczenia zawsze powinno się poprzedzić rozgrzewką. Ważne jest również, aby rozpoczynać ćwiczenia powoli i stopniowo zwiększać ich intensywność.

7 korzyści z jazdy rowerem

1. Rzeźba mięśni

Podczas jazdy rowerem rzeźbią się mięśnie nóg, a w szczególności mięśnie ud, łydek, pośladków. Wzmacniają się również mięśnie pleców podtrzymujące lędźwiowy odcinek kręgosłupa oraz mięśnie brzucha.

2. Sprawny mózg

Jeżdżąc regularnie poprawisz funkcjonowanie swojego mózgu. Dotleniony mózg pracuje lepiej, co pozwala na szybsze uczenie się. Poprawia się również nasza koncentracja.

3. Lepsza przemiana materii

Rower wspomaga przemianę materii. Szybciej tracimy kalorie nawet wtedy, kiedy nie ćwiczymy. Dzięki spalaniu tłuszczu i poprawie krążenia limfy możemy nawet zmniejszyć cellulit, szczególnie uciążliwy dla pań.

4. Redukcja wagi

Jazda na rowerze w połączeniu ze zrównoważoną dietą przyczynia się do zredukowania masy tłuszczowej. Średnio intensywną, jednostajną jazdę można porównać do treningu aerobowego. Jazdę rowerem szczególnie poleca się osobom z nadwagą, którym ciężko jest się poruszać. Jazda rowerem, w przeciwieństwie do biegania i odciąża aż tak kolan, bo ciężar ciała opiera się na siodełku.

5. Bycie zdrowszym

Jazda na rowerze zmniejsza ryzyko chorób wieńcowych, dzięki stałemu dotlenianiu krwi. Do tego zwiększa się aktywność limfocytów Natural Killer, które zabijają wiele patogenów wewnątrzkomórkowych replikujących wirusy.

6. Bycie szczęśliwszym

Jazda na rowerze wyzwala endorfiny nazywane hormonami szczęścia. Oznacza to, że wprowadza nas w dobre samopoczucie oraz chroni przed stanami depresyjnymi. Idealnie!

7. Bycie dotlenionym i lepszy sen

Każda aktywność na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na nasz ogranizm i samopoczucie. Ma to również związek z jakością naszego snu. Człowiek po aktywnym dniu zasypia zdecydowanie szybciej. Dzieje się tak dlatego, że organizm potrzebuje i domaga się regeneracji. Osoby mało aktywne często cierpią na bezsenność właśnie z tego powodu. Przyczyn nie powinno się upatrywać tylko w stresującym stylu życia, ale również w braku aktywności fizycznej, a także w złej diecie. W leczeniu bezsenności jednym z głównych zaleceń jest zwiększenie właśnie aktywności fizycznej.

Akcesoria dla rowerzysty - warto je mieć w trasie!

Sakwy rowerowe Wheel-Up sprawdzą się w każdych warunkach

Sakwy na rower Wheel-Up z pojemną i dyskretną tubą oraz pokrowcem na smartfona to nowatorskie podejście do komfortu jazdy i kwestii używania telefonu w trakcie jazdy na rowerze. Bez względu na to czy wyjeżdżasz właśnie na trasę, aby pobić swoją życiówkę, czy planujesz  na spokojną wycieczkę rowerową – sakwa Wheel-Up uprości posługiwanie się smartfonem podczas jazdy, świetnie go zabezpieczy i pozwoli spakować kilka przydatnych rzeczy. Do wyboru jest mnóstwo modeli i kolorów, które dopasujesz do siebie i swojego dwukołowca. 

Sakwy rowerowe Wheel-Up są w całości wodoodporne – włączając w to pokrowiec na smartfona i solidny zamek. Poza tym, pokrowiec posiada specjalną osłonę przed słońcem, dzięki czemu bez problemu odczytasz to, co dzieje się na wyświetlaczu telefonu, nawet przy dużym nasłonecznieniu. Sakwy umożliwią także spakowanie całej masy przedmiotów, ponieważ w zależności od danego modelu - posiadają większe lub mniejsze tuby.

Rękawice rowerowe zabezpieczą dłonie i sprawią, że jazda będzie komfortowa

Rękawice rowerowe to kolejny ważny element wyposażenia każdego rowerzysty. Kto dużo jeździ, ten wie, jak bardzo mogą ucierpieć dłonie podczas wyprawy rowerowej. Odciski, otarcia i ból nie są przyjemne. Aby temu zapobiec, warto wyposażyć się w rękawiczki, które będą świetnie asekurować dłonie. Dobre rękawiczki powinny mieć oddychający materiał oraz w spodniej części wszyte żelowe wkładki lub mięciutkie gąbki, które zabezpieczą dłoń przed odciskami. W Wheel-Up znajdziecie wiele modeli w różnych kolorach.

Torby rowerowe do przechowywania Wheel-Up

Planujesz dłużą trasę rowerową sam bądź z rodziną i potrzebujesz pojemnej torby na rower, która pomieści wszystkie niezbędne przedmioty? Torba na bagażnik Wheel-Up będzie idealna, bo jest w stanie pomieścić aż 26 litrów! Wykonana została z bardzo wytrzymałego materiału nylonu, dzięki czemu będzie super towarzyszem wielu wypraw rowerowych. Poza tym, niemal wszystkie torby Wheel-Up wyposażone zostały w specjalne wstawki, które dodatkowo chronią je przed przetarciami. Zamocowano w nich także elementy odblaskowe, które po zmroku poprawią Twoje bezpieczeństwo na drodze. 

Lampki rowerowe dbające o Twoje bezpieczeństwo na drodze

Odpowiednie oświetlenie roweru jest niezbędne do bezpiecznej jazdy, szczególnie po zmroku. Nieważne, czy jeździsz gdzieś w lesie, daleko od cywilizacji czy suniesz w mieście po ścieżkach rowerowych - lampki rowerowe to niezbędny element wyposażenia każdego roweru. Warto zadbać, aby świeciły mocno, ale jednocześnie nie oślepiając innych uczestników ruchu. Szczególnie wygodne w użytkowaniu są lampki, które ładuje się przy pomocy standardowych ładowarek i które nie wymagają wymiary baterii. Wśród lampek rowerowych Wheel-Up znajdziesz wiele designerskich kształtów, które nadadzą Twojemu rowerowy jeszcze więcej charakteru, spełniając przy tym ich funkcję bezpieczeństwa.

Więcej gadżetów, które są niezbędne w trasie znajdziesz w naszej zakładce Akcesoria rowerowe Wheel-Up.