Czym wyróżniają się sklepowe lody? Przede wszystkim wysoką ceną, a ponieważ większość zdecydowanie nie zapracowała na nią jakością, to jeszcze kryształkami lodu wodnego w masie, zbitą konsystencją i aż nazbyt wyraźnym smakiem sztucznego aromatu, który przypomina wszystko, tylko nie to, co jest narysowane na opakowaniu. Dlatego nie dziwi fakt, że od lat domowe lody zdobywają sobie coraz szersze grono zwolenników.

Czym jest maszyna do robienia lodów?

Żeby przygotować w domu dobre lody włoskie albo klasyczne, trzeba odwołać się do techniki. Zwykle niezbyt zaawansowanej, ale jednak – proste ręczne maszyny do lodów włoskich składają się z misy chłodzącej i estetycznej obudowy, bardziej złożone modele maszyn do lodów są wyposażone w proste mieszadła mechaniczne, a wszystko to w celu zrealizowania jedynie dwóch celów:

 • utrzymania masy na lody w odpowiednio niskiej temperaturze oraz
 • zapewnienia wygody mieszania, które jest tak naprawdę procesem niszczącym wiele domowych lodów.

Warto na marginesie dodać, że maszyny do lodów można wykorzystać także do tego, aby przyrządzić owocowe sorbety, świetnie też nadają się do mrożonych jogurtów, a przygotowanie lodów wymaga w nich jedynie minimalnego zaangażowania (i paru godzin wolnego czasu).

Kiedy warto kupić maszynkę do robienia lodów?

Zwykle na podobne pytania odpowiadamy, że jeśli chcesz często podawać kremowe lody, to wtedy taki zakup ma sens. Jednak, jeśli chodzi o maszynki do lodów włoskich lub klasycznych, to odpowiedź powinna być inna. Nie musisz być fanem mrożonego jogurtu, lodów ani sorbetów, ale jeśli chcesz raz w roku zjeść coś naprawdę smacznego bez loterii przy sklepowej lodówce, to powinieneś rozważyć zakup maszynki do lodów. Pytanie brzmi tylko, na który z modeli i typów się zdecydować, bo przecież na rynku dostępne są różne modele – tym jednak zajmiemy się za chwilę.

Zalety posiadania maszyny do robienia lodów w kuchni

Ale jak to?! Że opłaca się to już przy jednej porcji lodów? Cóż – w sensie ekonomicznym zdecydowanie nie, ale własne maszyna do lodów ma zdecydowanie inne zalety.

 • Oczywiście dla nałogowych lodożerców własna maszyna do lodów będzie opłacalna w klasycznym, ekonomicznym znaczeniu, nawet jeśli wybierze się droższy model i uwzględni ceny składników najwyższej jakości.
 • Ważniejszym atutem jest możliwość przygotowania lodów wedle własnego uznania. Bez sztucznych barwników? Łatwizna. Kolorowane barwnikiem spożywczym? Też nie ma problemu. Lody wegańskie? Po prostu weź mleko migdałowe zamiast krowiego. Dziwne smaki? Eksperymentuj, nic nie stoi na przeszkodzie.
 • Serwowanie lodów prosto z misy chłodzącej ma swój niezwykły urok – jeśli chcesz przygotować lodowe desery, którymi zaskoczysz swoich gości, niekoniecznie musisz iść w stronę coraz bardziej wyszukanych opcji!
 • Jeśli chcesz lody, to idziesz do sklepu. Sorbet? Drugi raz. Mrożony jogurt? Tego to nawet w wielu sklepach nie znajdziesz. A mając własną maszynę, możesz przygotować ulubiony deser na upalnie dni, dopasowując zawartość misy do własnych upodobań – wszystko przy tylko jednym wyjściu do sklepu.

W domu używa się oczywiście innych maszyn niż w lokalu gastronomicznym, ale uwierz – przy pewnej wprawie będzie można w domowym zaciszu przygotować większość deserów, na które tak bardzo czekasz.

Jakie są rodzaje maszyn do robienia lodów

Chcąc wybrać konkretną maszynę, trzeba zdecydować się na konkretny rodzaj – wiele od tego zależy, dlatego przygotowaliśmy krótki przegląd.

 • Maszyna do lodów tajskich. Tak naprawdę to nawet słowo maszyna jest tu na wyrost – to wykonana ze stali nierdzewnej podstawka, którą mrozi się w zamrażarce i na którą wylewa się schłodzoną masę na bazie mleka czy śmietanki. Ta na podstawce zamarza i można ją szpatułkami zawinąć w rulonik.
 • Najpopularniejsze maszyny do lodów do po prostu misy stalowe wyposażone w mieszadła ręczne lub elektryczne. Taka maszynka do lodów pozwala elegancko wymieszać składniki, unikając wytrącenia lodu wodnego. Oczywiście przy większej mocy warto zwrócić uwagę na misy z mieszadłami elektrycznymi – im większa misa, tym większa moc zasilania, ale w przypadku najmniejszych maszyn z powodzeniem wystarczą mieszadła ręczne.
 • Maszyny z własnym obiegiem chłodniczym mogą pracować szybciej, nie trzeba zwracać uwagi na wielkość zamrażarki, możesz dodać do ich misy prawie wszystko, ale to jednak drogi sprzęt, który powinien być wykorzystywany regularnie, żeby taki zakup miał sens. Fakt – w takiej maszynie można przerobić również bakalie, czekoladę czy różne mieszanki dodatków, na które ręczne maszyny są zbyt słabe i nie zdążą z mieszaniem, zanim się masa ogrzeje.

Warto jeszcze wspomnieć o maszynach do slushie. Nie są to typowe lody, tylko miks soku z lodem, czasem wzbogacony o inne składniki, ale na gorące dni też się świetnie nadaje.

Jak działa maszyna do robienia lodów?

To akurat dość proste. W podstawowych modelach masę należy przygotować oddzielnie i schować do lodówki. Misę urządzenia w tym czasie chowa się w zamrażarce na kilka do kilkunastu godzin, po czym umieszcza w niej masę lodową i całość mrozi, mieszając od czasu do czasu.

Maszyna do lodów z własnym agregatem chłodniczym nie wymaga zamrażarki, może mieć dodatkowo automatyczny dozownik i inne bajery, ale generalnie cała zabawa sprowadza się do mrożenia i mieszania, mrożenia i mieszania, mieszania, mieszania i jeszcze raz mieszania.

Czym kierować się w wyborze maszyny do lodów?

Możemy w miarę bezpiecznie założyć, że niewiele osób zainteresowanych zakupem maszynki do lodów pozwoli sobie wybrać profesjonalną maszynę za parę tysięcy złotych. Jaką maszynkę do lodów wybrać z tych bardziej przyziemnych przedziałów cenowych?

 • Ważna będzie pojemność misy. Z litrowej misy uzyskuje się mniej niż litr lodów (reszta objętości jest potrzebna, żeby nie rozlać niczego przy mieszaniu).
 • Niektóre modele są gotowe po dłuższym, inne po krótszym czasie w zamrażarce. Jeśli chcesz zimne przekąski podawać bardzo szybko, będzie to miało większe znaczenie.
 • W modelach z mieszadłami elektrycznymi warto sprawdzić moc urządzenia – większa pozwala na szybsze przerobienie składników, ale nie zawsze szybkość jest najważniejsza.
 • W zależności od tego, jakich produktów chcesz używać do przygotowania lodów, ważne będą na przykład wielkość otworu czy materiał użyty do produkcji mieszadeł i misy.
 • Na pewno istotna będzie też cena. Przyjemność zrobienia domowych lodów to jednak tylko dodatkowa atrakcja na upalne dni, raczej nikt nie chce na to wydać wszystkich pieniędzy.

Ile może kosztować maszyna do robienia lodów?

Najprostsze maszynki do lodów to koszt kilkudziesięciu złotych, najdroższe to kilkaset (nie mówimy tu o profesjonalnych modelach), a większość maszyn kupowanych przez „cywili” to koszt 100-300 złotych.

Maszyny do lodów w ofercie Toys4boys

W domu można przygotować dowolne lody: bez konserwantów, bez cukru, bez laktozy, owocowe, śmietankowe, kakaowe – co tylko chcesz. W naszej ofercie mamy kilka maszynek do lodów, które mogą zamienić Twoje ulubione składniki w przepyszne desery.

Zestaw do robienia lodów – Ice Cream Pan. Taki zestaw jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą w prosty sposób powtórzyć przyjemność z jedzenia tajskich lodów. Na dobrą sprawę to nawet nie jest maszynka – jest jeszcze prostsza w obsłudze, schłodzenie i przygotowanie do pracy trwa krótko, a efekt przechodzi ludzkie pojęcie. Jeśli chcesz mieć swobodę w doborze składników i stworzyć deser, który zaskoczy wszystkich, to jest Twój typ.

Slushie Maker Granitor. Zwykłe lody są już passe. Teraz lepiej jest podać slushie. Niewielka ilość cukru, ciekawe smaki, doskonała ochłoda, a do tego bardzo nietypowy wygląd. Na slushie można przerobić różne produkty, choć to przede wszystkim propozycja dla miłośników lodowatej prostoty. Wystarczy chwila, żeby rozlać gościom (i sobie, nie zapomnij o sobie!) skrzący się od lodu shake? Koktajl? Po prostu slushie!

Zajrzyj do nas – pewnie z czasem pojawią się tam inne maszyny, które będzie można wykorzystać do zrobienia lodów, ale już te, które na liście są, mogą dać naprawdę masę radości.