Domowy sorbet
to znakomita alternatywa dla lodów. Sorbety są mniej kaloryczne, zdecydowanie bardziej orzeźwiające i przy okazji jeszcze łatwiejsze w przygotowaniu, więc nawet jeśli masz dwie lewe ręce, to dasz sobie radę. Jeśli w dodatku obie są drewniane – to już sugerujemy użycie maszyny, ale też się da!

Jak zrobić sorbet w domu bez maszyny?

Problem z sorbetami robionymi bez maszyny zawsze będzie polegał na tym, że ze świeżych owoców wyjdzie najeżony dość dużymi kryształkami lodu, a z mrożonych owoców nie zawsze łatwo będzie uzyskać właściwą konsystencję.

Domowy sorbet truskawkowy z mrożonych owoców

Żeby zrobić sorbet truskawkowy, potrzeba tylko trzech składników i jakichś 2-6 godzin w zamrażarce.

Lista składników

 • mrożone truskawki – 500 g
 • sok z 1 cytryny
 • cukier - 120-170 g

Jeśli zamiast mrożonych owoców użyjesz świeżych, trzeba będzie użyć albo odrobiny wody, albo soku owocowego, żeby uzyskać idealną konsystencję, poza tym jednak owocowe sorbety przygotowuje się w taki sam sposób.

 • Truskawki zblenduj bardzo dokładnie.
 • Cukier rozpuść w podgrzanym soku cytrynowym.
 • Kiedy syrop cukrowy przestygnie, wymieszaj go dokładnie z masą truskawkową.
 • Całość zmiksuj dokładnie i przygotuj do mrożenia: w dużej foremce na 6 godzin, w wersji na patyku lub w małych foremkach na 2-3 godziny.
 • Jeśli przygotowujesz sorbety owocowe w dużych porcjach, zblenduj je ponownie po pół godziny, godzinie i po dwóch, a jeśli zauważysz, że tworzą się duże grudki lodu, to częściej.

Truskawki, nawet jeśli wydają się słodkie, tworzą sorbety charakteryzujące się kwaśnym smakiem, cukru warto więc dodać trochę więcej.

Domowy sorbet arbuzowy

To najprostszy przepis, bo tu już potrzebne są tylko dwa składniki, choć niektórzy ograniczają się tylko do zblendowania arbuza.

Lista składników

 • arbuz – 500 g
 • cukier – 50-100 g

Jako że arbuz jest słodki, to cukru może być już niewiele. Sok z cytryny można dodać, ale zwykle wtedy warto dodać do sorbetu innych owoców, które trochę zagęszczą lody sorbetowe.

 • Arbuza pokrojonego w kawałki i pozbawionego skóry oraz pestek zblenduj.
 • Rozpuść cukier – da się to zrobić bezpośrednio w masie arbuzowej.
 • Przelej masę do pojemników i wstaw do zamrażarki.
 • Gotową masę owocową w czasie mrożenia trzeba w tym przypadku mieszać bardzo często – nawet co 10 minut przez pierwsze 2-3 godziny mrożenia.

Sorbet arbuzowy można wzbogacić, dodając do niego maliny albo odrobinę mięty, wtedy jego smak nie jest płaski, jak by to miało miejsce po prostu po zblendowaniu zamrożonego arbuza.

Domowy sorbet z mango

Sorbet z mango można przygotować, korzystając z przepisu na sorbet truskawkowy. W tym przypadku warto jednak postawić na pewne urozmaicenie.

Lista składników

 • Mango (świeże lub mrożone owoce) – 500 g
 • Sok z cytryny i pomarańczy – po jednym wyciśniętym owocu
 • Cukier – 130 g
 • Cukier trzcinowy lub syrop klonowy – 20 g

Dodatek pomarańczy, cukru trzcinowego oraz syropu klonowego nadaje masie ze zblendowanych owoców tropikalny charakter i sprawia, że gotowy sorbet nie jest mdły.

 • Cukier rozpuść w podgrzanych sokach owocowych.
 • Mango zblenduj na gładką masę.
 • Wymieszaj masę owocową i ostudzony syrop cukrowy.
 • Wstaw do zamrażarki, mieszaj lub blenduj co 15-30 minut.

Sorbety mango można wzbogacić też sokiem lub przecierem z malin – ładniej wtedy wyglądają.

Jak zrobić sorbet w domu z maszyną?

Sorbety ze świeżymi owocami – na przykład pyszny sorbet truskawkowy – można z powodzeniem przygotować w prostej maszynce do lodów. Domowe lody sorbetowe trzeba będzie zrobić jednak „na raty” i w pierwszej kolejności kawałki owoców wrzucić do blendera, aby tam zmiksować je na gładką masę. Na tym etapie dodaj cukier i sok z cytryny, żeby wszystko się dobrze wymieszało i tak przygotowaną masę wstaw na kilka godzin do lodówki.

W zamrażarce już powinna znajdować się misa maszynki do lodów. Kiedy będzie mocno zmrożona, przelej do niej zimną masę owocową i ustaw czas przygotowania na 30-45 minut. W upalne dni dobrze będzie rozbić ten proces na 2-3 razy, żeby uniknąć przegrzania masy.

Sorbet z domowej maszynki do granity – wersja z lodem

Granita to napoje przygotowane z lodu i soków owocowych. Możesz przygotować domowy sorbet, jeśli jesteś w stanie wycisnąć sok z owoców (lub uzyskać go na przykład w sokowniku). Wtedy do maszynki wystarczy wrzucić kostki lodu i dodać własnego soku zamiast soku ze sklepu. Maszynka Slushy pozwala zdecydowanie skrócić czas potrzebny na przygotowanie sorbetu, bo można cieszyć się deserem – który w tym przypadku będzie miał raczej formę napoju – po kwadransie lub 20 minutach.

To jedyny przypadek, kiedy obecność kryształków lodu w sorbecie jest nie tylko dopuszczalna, ale wręcz oczekiwana! Jeśli chcesz, możesz do swojego napoju dodać cukier lub sok z limonki, natomiast w większości przypadków będzie się też w przepisach znajdowała sól – nie wyczujesz jej raczej w smaku, jest tam po to, żeby obniżyć temperaturę zamarzania masy.

Sorbet z domowej maszynki do granity – wersja bez lodu

Choć właściwie przepis na sorbet-granitę wymaga użycia soku i kostek lodu, to wykorzystując dość dużą moc maszyny Slushy, można trochę go zmienić i przygotować bezpośrednio sorbet z mrożonych owoców. Tu jednak potrzebne jest pewne zastrzeżenie. Uda się to tylko pod warunkiem, że lód zostanie zastąpiony owocami, które maszyna będzie w stanie rozkruszyć. Na pewno uda się to z arbuzem, da się tak zrobić sorbet malinowy, ale już sorbet jagodowy może nie wyjść idealny. Jeśli chcesz użyć truskawek, to muszą być naprawdę bardzo mocno zmrożone. Zasadniczo – im twardszy owoc, tym lepiej, bo po zamrożeniu będzie się kruszył, a nie miażdżył.

Weź pod uwagę, że takiego przepisu nie ma w oficjalnym zbiorze przygotowanym przez producenta, więc o ten sposób przygotowania sorbetu sprawdza się w wielu przypadkach, zwykle będzie bardziej obciążał mechanizm maszyny.

Robienie sorbetu z maszyną czy bez – który sposób wybrać?

W przypadku sorbetów przewaga maszyn jest jeszcze wyraźniejsza niż w przypadku maszyn do tradycyjnych lodów. Wszystko dlatego, że ten pyszny owocowy deser składa się w olbrzymiej części z wody i w trakcie mrożenia będą się pojawiały niepożądane kryształki lodu. Ich ręczne rozbijanie jest praktycznie niemożliwe – albo trwa za długo i masa zdążyłaby się ogrzać, albo – w blenderze – i tak się zagrzeje, bo ostrze pracuje zbyt szybko. Maszynki do sorbetów i lodów pracują długo, rozbijając lód, ale zapewniają też ochronę przed zagrzaniem masy.

Jeśli chcesz zrobić sorbet raz w roku, to pewnie zakup maszynki wyda Ci się wydatkiem niepotrzebnym, ale jeśli chcesz przygotować sorbet, który warto będzie zjeść, to jednak się nad tym zastanów. Bez maszynki sorbet to miażdżone owoce z dodatkiem wody tworzącej kryształki lodu: konsystencja jest zwykle bardzo słaba, smak nieciekawy i poza tym, że całość jest zimna, to nie ma w tym niczego atrakcyjnego.

To, co zyskuje się dzięki maszynkom, to wyrazisty smak w całej objętości wysokiego naczynia, mniej kryształków lodu, pełniejsza, puszysta konsystencja i przede wszystkim wygoda przygotowania deseru.