Czas epidemii koronawirusa jest trudny dla nas wszystkich. Obawa przez zarażeniem większość z nas zatrzymała w domu na długie tygodnie, bo tak na prawdę tylko u siebie jesteśmy bezpieczni. Niestety niektóre sytuacje wymagają jednak od nas, aby wyjść z bezpiecznej oazy na zewnątrz, choćby po zakupy. Jak w takiej sytuacji zminimalizować ryzyko zarażenia i dbać o higienę? Podpowiadamy!

Jak nie zarazić się koronawirusem?

Na stronie Ministerstwa Zdrowia możemy przeczytać: ,,Woda i mydło są Twoimi najważniejszymi sprzymierzeńcami w walce z koronawirusem.” Niestety nie są one w stanie dać stuprocentowej gwarancji. Mydłem też nie zdezynfekujemy klamek czy smartfona…

Chorobotwórcze drobnoustroje mogą znaleźć się na powierzchni przedmiotów, których codziennie używamy i dotykami. Zaliczają się do nich smartfony, karty kredytowe, pieniądze, klawiatura komputera czy piloty do telewizorów. W okresie epidemii należy szczególnie zadbać, aby je regularnie dezynfekować specjalnym Płynem do dezynfekcji powierzchni. Jak to zrobić? Wystarczy, że weźmiecie czystą materiałową szmatkę i namoczycie ją płynem do dezynfekcji. Następnie należy delikatnie przetrzeć najczęściej używane powierzchnie i oczyścić je z bakterii.

Wirusy, by żyć i się namnażać potrzebują żywego nosiciela. Niestety potrafią także przetrwać poza żywym organizmem i w ten sposób zakażać. To, ile czasu przeżyją, zależy od wielu czynników np. od temperatury, wilgotności czy nasłonecznienia. 

Według najnowszych badań, koronawirusy mogą utrzymywać się na powierzchniach przez kilka godzin lub nawet kilka (2-3) dni w zależności od czynników zewnętrznych. Właśnie dlatego tak ważne jest utrzymanie higieny i stosowanie się do zasad mycia rąk i dezynfekcji powierzchni.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny w czasie epidemii:

  • Zachowaj odpowiednio duże odległości od innych osób (1-2 metrów), aby nie przenosić wirusa drogą kropelkową
  • Nie witaj się z innymi uściskami, pocałunkami i podawaniem dłoni
  • Unikaj skupisk ludzi i zostań w domu
  • Jeśli musisz wyjść się przewietrzyć, na spacer - wybieraj miejsca, gdzie nie ma innych ludzi

Dezynfekcja rąk - czy żel antybakteryjny do rąk jest potrzebny?

  • Dokładnie myj ręce mydłem w ciepłej wodzie przez 30 sekund po powrocie do domu, w pracy, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po kichnięciu, kaszlnięciu itd.
  • Ręce najlepiej wycieraj w papierowy ręcznik, a jeśli używasz materiałowego - pierz go jak najczęściej
  • Instrukcję mycia rąk znajdziecie tutaj: https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/
  • Jeśli mydło i woda nie są dostępne, użyj środka dezynfekującego zawierającego co najmniej 60% 
  • alkoholu. Możesz go też użyć po umyciu rąk
  • Kiedy kichasz, zasłoń usta jednorazową chusteczką lub przedramieniem, a nie dłonią
  • Staraj się nie dotykać twarzy, szczególnie ust, nosa i oczu
  • Pamiętaj o noszeniu rękawiczek jednorazowych, gdy łapiesz za klamkę czy używasz domofonu lub koszyka w supermarkecie

Dezynfekcja powierzchni - co do dezynfekcji użyć?

  • W miarę możliwości włączniki światła, przyciski w windzie, klamki itp. naciskaj łokciem lub kostką zgiętego palca
  • W domu czyść i dezynfekuj często dotykane przedmioty i powierzchnie (np. stoły, blaty, włączniki światła, klamki i uchwyty szafek) za pomocą Płynu do dezynfekcji powierzchni
  • Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy ściereczką zamoczoną w Płynie do dezynfekcji
  • Wychodząc z domu osłaniaj twarz maseczką ochronną lub przyłbicą

Twoi sprzymierzeńcy w walce z koronawirusem:

Maseczki ochronne - czy maseczki na twarz mogą nas ochronić przed wirusem? 

Maseczki na twarz nie są w stanie nas w stu procentach zabezpieczyć przed koronawirusem, ale mogą nieco zminimalizować ryzyko zarażenia. Koronawirusem człowiek zaraża się poprzez nos, usta i oczy. Maseczki zasłaniają nos i usta, należy jednak być bardzo ostrożnym podczas ich zdejmowania. Wirus może przenieść się z maseczki na dłoń.

Jaką maseczkę ochronną wybrać? Porównanie masek na twarz

Maseczki stosowane w Polsce i w Unii Europejskiej oznaczane są na ogół klasami FFP1, FFP2 oraz FFP3. Im wyższa numeracja, tym wyższy poziom ochrony.

Maseczki FFP1 zapewniają niski poziom ochrony (eliminują 80%). Idealnie sprawdzą się przy pracy z pyłem o dużej ziarnistości (np. w przemyśle budowlanym lub spożywczym).


Klasa masek FFP2 zapewnia znacznie wyższy poziom filtracji (eliminują 94%). Maski ochrony dróg oddechowych o klasie ochrony FFP2 są stosowane na przykład w przemyśle metalowym lub w górnictwie.


Klasa FFP3 to najwyższa klasa ochrony wg. standardów stosowanych w EU – zapewnia poziom eliminacji substancji szkodliwych na poziomie ponad 99%. Używa się ich np. w przemyśle chemicznym. Ta klasa ochrony filtruje m. in cząsteczki substancji rakotwórczych oraz wirusy, bakterie i zarodniki grzybów.


Więcej produktów znajdziecie w naszej zakładce Zdrowie i higiena.