Termometr Galileusza Powiększ

Termometr Galileusza

2 Opinie

8358

Nowy

 • Termometr Galileusza
 • Wysokość ok. 28 cm
 • Efektowny termometr edukacyjny
 • Termometr mierzy temperaturę w stopniach Celsjusza
 • Temperaturę pokazuje najniżej położona kula z najwyżej wzniesionych

Więcej informacji

59,00 zł

brutto
Paczkomaty 24/7 24h 12,00 zł
Kurier InPost 24h 12,00 zł
Kurier GLS 24h 12,00 zł
Poczta Polska 48h 12,00 zł

Termometr Galileusza może śmiało potwierdzić tezę, że nauka służy również estetyce i designowi. Galileusz opracował konstrukcję termometru w XVIw. wykorzystując zjawisko zależności zmiany gęstości cieczy od zmiany jej temperatury. Galileusz wiedział bowiem, że dowolna ciecz razem ze wzrostem temperatury zmniejsza gęstość. Do budowy termometru przygotował właściwie i dokładnie wyskalowane kule, które toną lub wypływają na powierzchnię cieczy wraz ze zmianą jej temperatury i gęstości. Każda kulka w termometrze posiada specjalną tabliczkę pokazującą w jakiej temperaturze tonie. Dzięki temu faktyczna temperatura powietrza, jest równa temperaturze cieczy, którą odczytujemy z tabliczek na kulach. Termometr Galileusza to doskonały gadżet, który łączy w sobie funkcje dydaktyczne, dekoracyjne i edukacyjne.

Jak dokładnie funkcjonuje termometr Galileusza?

Wszystko oparte jest o fizyczne prawo Archimedesa, które w kilku zdaniach można przedstawić następująco: jeśli w dowolnej cieczy umieścimy obiekt, którego gęstość jest mniejsza od gęstości  cieczy, to przedmiot będzie pływał na jej powierzchni (np. kawałek drewna na wodzie). Jeśli w cieczy umieścimy obiekt o gęstości większej niż gęstość cieczy, to obiekt zatonie (np. kamień rzucony do wody). No i założenie, które przy działaniu termometru Galileusza jest najważniejsze: jeśli w cieczy umieścimy obiekt o takiej samej gęstości co ciecz, obiekt będzie pływał pod powierzchnią cieczy, ale nie będzie tonął (np. zanurzony woreczek foliowy wypełniony wodą).

Drugie istotne dla termometru Galileusza zjawisko, bez którego, to fakt, że każda ciecz zmienia swoją gęstość razem ze zmianą temperatury. Naukowcy nazywają ten proces temperaturową rozszerzalnością cieczy. Gdy temperatura cieczy rośnie - jej gęstość maleje, gdy temperatura cieczy obniża się, jej gęstość rośnie.

Co zatem składa się na termometr Galileusza?

 • Kilka kul/pływaków o innej niezmiennej gęstości.
 • Ciecz w cylindrze, której gęstość zmienia się w zależności od otoczenia temperatury termometru.


Dzięki temu, przy określonej temperaturze cieczy, wybrane kule będą miały gęstość większą niż gęstość cieczy – i po prostu zatoną. Kule, których gęstość będzie mniejsza od gęstości cieczy, wypłyną na powierzchnię. Kula której gęstość będzie równa gęstości cieczy, będzie pływała zanurzona – i to jej symbol pokaże właściwą temperaturę otoczenia.

To by było na tyle.Specyfikacja:

 • Termometr Galileusza
 • Wysokość ok. 28 cm
 • Termometr mierzy temperaturę w stopniach Celsjusza
 • Efektowny termometr edukacyjny
 • Temperaturę pokazuje najniżej położona kula z najwyżej wzniesionych
Oceń 
2021-12-31

Termometr Galileusza dobry bajer

Jakościowo produkt bardzo dobry. Urządzenie może spokojnie spełniać rolę termometru pokojowego i wygląda intrygująco.

Oceń 
2019-04-08

Do ogrodu

Do ogrodu jak znalazł - fajna ciekawostka

Napisz opinie! !

Napisz opinie

Akceptuję
Rozdajemy ciasteczka każdemu kto odwiedzi naszą stronę zgodnie z Polityką Cookies! Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.