Żyjemy w czasach, kiedy mamy do czynienia ze stresem niemal każdego dnia zarówno w domu, w pracy, jak i na zewnątrz. Poczynając już od porannego denerwowania się, czy zdążymy do pracy na 8.00 lub czy oczekiwania szefa zostaną spełnione. Pomimo tego, że stres w pewnych sytuacjach może zadziałać mobilizująco, to nadmierne narażenie na stres niesie za sobą wiele niekorzystnych konsekwencji. Zaczynają się problemy z zasypianiem, przez co trudno później poradzić sobie z codziennymi obowiązkami. Osoby zestresowane często są rozkojarzone, znerwicowane czy wrogo nastawione do ludzi. Niektórzy mają tendencję do zajadania stresu słodyczami lub innymi wysokokalorycznymi przekąskami. Na szczęście nie jesteśmy skazani na życie ze stresem. Oczywiście nie da się go całkowicie wyeliminować, ale można spróbować nad nim zapanować. Przygotowaliśmy dla Was kilka prostych rad, które sprawią, że na nowo odzyskacie radość i chęć do życia (tym bardziej, że zbliża się lato i wakacje!).

 1. Bądź aktywny i dużo się ruszaj: spacer, taniec, pływanie, joga, gra w piłkę.

 2. Znajdź krótką chwilę samotności, w której pobędziesz sam ze sobą.

 3. Dbaj o porządek wokół siebie (wewnętrzny porządek zaczyna się od zewnętrznego). Chaos wewnętrzny zaczyna się od zewnętrznego.

 4. Śpij 7-8 godzin dziennie w stałych godzinach i nie odpuszczaj sobie nawet w weekendy. Dbaj o stały rytm dnia.

 5. Oddychaj często, głęboko i świadomie – już po kilku głębokich wdechach poczujesz dopływ energii! Głębokie oddychanie pomaga też w bardzo stresujących sytuacjach, 3-4 głębokie wdechy, a negatywne emocje powędrują daleko.

 6. Spędzaj jak najwięcej czasu na powietrzu. Najlepiej zaraz po wyjściu z pracy udaj się na godzinny spacer. Nie odpuszczaj nawet, jeśli na dworze jest nie najlepsza pogoda!

 7. Pij dużo wody. Mówi się, ze dorosły człowiek powinien wypijać ok. 1.5-2 litry wody dziennie, ale należy to dopasować do wykonywanych aktywności oraz temperatury na zewnątrz.

 8. Jedz tylko wtedy, kiedy czujesz głód. Świadomie, pomału, bez zerkania na ekran komputera, smartfona czy telewizora. Skup się na tym, co jesz. Pamiętaj też, aby wsłuchać się w swój organizm i przestać jeść, kiedy poczujesz się syty.

 9. Noś wygodne ubrania z naturalnych tkanin – takie, w których będziesz się dobrze czuł.

 10. Wyłączaj telefon podczas posiłków i spędzania czasu z bliskimi albo chociaż wycisz dźwięki.

 11. Śmiej się tak często, jak tylko możliwe. Aż do łez!

 12. Słuchaj muzyki – pozytywnej, radosnej lub gdy chcesz się wyciszyć – spokojnej,

 13. Znajdź czas na ciszę – wyłącz radio, telewizor, laptopa i delektuj się ciszą. Oby tylko któryś z sąsiadów nie zaczął robić remontu ;)

 14. Unikaj prasy, portali, które szukają sensacji. Najlepiej co jakiś czas zrób sobie całkowity detoks od polityki, newsów i mediów społecznościowych.

 15. Unikaj osób, które stale krytykują, narzekają, osądzają, użalają się nad sobą i roztaczają negatywną aurę – wyciągną z Ciebie całą energię i przytłoczą swoimi problemami

 16. Otaczaj się pięknem – piękne wnętrza, rośliny – stawiaj je w domu oraz w swoim miejscu pracy.

 17. Nie martw się na zapas – 90% naszych zmartwień nigdy się nie wydarza.

 18. codziennie pielęgnuj wdzięczność i miłość

 19. W każdej sytuacji staraj się dostrzec pozytywny aspekt. Każdą trudność czy problem traktuj, jak wyzwanie i lekcje, które mają Cię czegoś nauczyć i przygotować na kolejne doświadczenia.

 20. Żyj w zgodzie ze sobą – nie rób niczego wbrew sobie i swoim zasadom. Żyj też tak, abyś niczego nie żałował.

 21. Znajdź czas na hobby i dbaj o ciągły rozwój wewnętrzny.

 22. Nie narzekaj, nie oceniaj i nie krytykuj.

 23. Pamiętaj o zdrowym egoiźmie. Jeśli Ty nie będziesz szczęśliwy – osoby w Twoim otoczeniu tez nie będą.

 24. Naucz się być asertywnym i mówić NIE.

 25. Gnieć gniotki! Schowaj sobie w szufladzie biurka w pracy antystresowego gniotka, którego wyjmiesz przed lub po stresowej sytuacji. Gnieć go, rozciągaj, a przy okazji ćwicz mięśnie palców i dłoni! Do wyboru masz muchomora, kontrolera gier, jabłko z robaczkami, serek z myszkami, pieniek z leniwcami lub ponętny tyłek i cycuszki.